no-img
موسسه پژوهشی الکا

شبیه سازی توربین بادی


موسسه پژوهشی الکا
مطالب ویژه
اطلاعیه های سایت

گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

ZIP
شبیه سازی توربین بادی
zip
۱۳۹۷-۱۲-۱۶

شبیه سازی توربین بادی


یکی از معروفترین توربین های بادی که امروز بنا به دلایلی استفاده از آن بسیار زیاد شده است، توربین های بادی دو سو تغذیه می باشد. در این محصول شبیه سازی این نوع توربین صورت گرفته و سیستم کنترلی برای آن نیز طراحی شده است. شما می توانید از این شبیه سازی در پروژه های خود استفاده کنید.

با گسترش تکنولوژی نیاز به منابع انرژی در حال افزایش است. از طرفی جهان با کاهش منابع فسیلی روبه رو می باشد. نیروگاه های بادی از جمله منابع تجدیدپذیر می باشد که در اکثر کشورها روبه توسعه بوده و توربین های بادی با ظرفیت ۷ مگاوات نیز وجود دارد. یکی از مهم ترین توربین های بادی که امروزه کاربرد فراوانی دارند توربین بادی DFIG می باشد. ژنراتور مورد استفاده در این نوع توربین های بادی دیگر ژنراتور سنکرون نمی باشد. بلکه ژنراتور القایی است. ژنراتور القایی می تواند برای سرعت های مختلف کارآیی خوبی داشته باشد و دیگر نیاز به پیچ کنترل در توربین لازم نخواهد بود.

ژنراتور دو سو تغذیه

ژنراتور این نوع توربین بادی برخلاف سایر ژنراتورهایی که در توربین های بادی معمولی استفاده می شود که از نوع ژنراتور سنکرون می باشد، ژنراتور القایی دو سو تغذیه می باشد. ژنراتور القایی مورد استفاده در آن نیز از نوع دو سو تغذیه است. مزیت های ژنراتور القایی دو سو تغذیه را می توان به صورت زیر بیان نمود:

  1. کنترل توان اکتیو و راکتیو به صورت چهار سویه
  2. عملکرد برای سرعت های متغیر
  3. هزینه ی کمتر برای مبدل آن
  4. کاهش تلفات توان

در ژنراتور DFIG از یک ماشین القایی روتور سیم پیچی شده استفاده می شود. روتور به کانورتری و اینورتری که به صورت پشت به پشت بهم متصل هستند وصل شده و استاتور ژنراتور DFIG نیز مستقیما به شبکه وصل می گردد. شکل زیر شمای کلی توربین بادی دو سو تغذیه یا همان توربین بادی DFIG را نشان می دهد:

dfig

حال با کنترل مبدل DC به AC و مبدل AC به DC می توان این نوع ژنراتور را کنترل نمود. کنترل برداری معروفترین نوع کنترل این نوع توربین ها می باشد. در این نوع کنترل ، کنترل توان اکتیو و راکتیو با کنترل جریان مربوط به روتور به دست می آید. از آن جایی که می دانیم توان اکتیو با مولفهی عمودی جریان روتور و توان راکتیو متناسب با مولفه ی مستقیم جریان روتور می باشد. با این نکته کنترل توان برای توربین بادی DFIG به دست خواهد آمد.درباره نویسنده

admin 2 نوشته در موسسه پژوهشی الکا دارد . مشاهده تمام نوشته های

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *